بانوی سالم- عمل جراحی حفظ پستان
عمل جراحی حفظ پستان

حذف تصاویر و رنگ‌ها

 

 سالها قبل تنها عمل جراحی که برای درمان سرطان پستان انجام مشد برداشتن کامل پستان و به عبارتی قطع کامل عضو بود .اما از چند دهه قبل این سؤال برای جراحان پیش آمد که آیا میتوان بدون برداشتن پستان سرطان سینه را درمان کرد؟

اولین اقدامها برای حفظ پستان در درمان سرطان این عضو با شک و تردید انجام گرفت اما پس از آنکه این عمل برای تعدادی از بیماران انجام شد و پیگیری طولانی مدت آنها مؤثر بودن این درمان را ثابت کرد، این روش کم کم به روشی استاندارد برای درمان این سرطان تبدیل شد .در حال حاضر عمل جراحی حفظ پستان به عنوان روش جراحی پذیرفته شده در درمان شرطان پستان شناخته میشود و اگر تومور سرطانی در پستان پخش نشده باشد و اندازه آن خیلی بزرگ نباشد میتوان پستان را حفظ کرد یا به عبارتی فقط تومور و حاشیه ای از نسوج اطراف آن  را برداشت و بقیه ی پستان را نگه داشت. برای انتخاب این روش شرایطی وجود دارد که عبارتند از:

1- برای جلوگیری از عود تومور در قسمتهای  دیگر پستان باید اشعه درمانی انجام شود یعنی استعداد سرطانی شدن را در نسوج باقی مانده پستان با استفاده از اشعه ایکس از بین ببریم.این کار عوارض زیادی نداشته و به خوبی توسط بیماران تحمل میشود . اشعه درمانی یا رادیوتراپی پس از حفظ سینه در حدود 30 جلسه است که در30 روز متوالی انجام شده و درهر جلسه  در حدود 20 دقیقه اشعه با دوز استاندارد به ناحیه سینه و در صوت لزوم به غدد لنفاوی تابانده میشود . دستگاه های جدید رادیوتراپی که خوشبختانه در کشور ما نیز موجود است دارای امکانات خوبی هستند که عوارض رادیو تراپی را به حد اقل میرسانند.

 

2-پیگیری دقیق :بیمار باید پس از عمل جراحی تا 5 سال هر 3 تا 6 ماه توسط پزشک جراح تحت نظر باشد تا اگر سلولی از نسوج پستان تمایل به سرطانی شدن پیدا کرد سریعا شناخته شده و درمان شود.

باید گفت که احتمال عود بیماری در بقیه نقاط بدن مانند کبد ، ریه ، استخوان و مغز، با حفظ پستان افزایش نمی یابد اما احتمال عود در محل عمل یا اطراف آن در 10 تا 15 درصد موارد وجود دارد .این احتمال در صورت برداشتن سینه نیز در حد 5 درصد وجود دارد اما همانگونه که مشاهده میشود در هردو روش این احتمال کم بوده و با پیگیری بیمار قابل جبران است لذا بیمار با در نظر گرفتن پیگیری دقیق میتواند این روش را انتخاب کند.

در مورد نتیجه عمل جراحی از نظر زیبائی  خوشبختانه در اکثر مواقع نتیجه رضایت بخش است و با استفاده از روشهای اونکوپلاستی  یا همان تلفیق روشهای جراحی پلاستیک با عمل جراحی حفظ پستان میتوان ظاهر خوبی به بیمار بخشید حتی در برخی موارد مخصوصا در بیمارانی که پستان حجیم و بزرگ یا افتاده دارند نتیجه عمل از سینه قبلی بیمار نیز بهتر است و موجب بهتر  شدن روحیه بیمار میشود . در برخی بیماران مخصوصا آنهائی که حجم سینه ها کم است ممکن است تصحیح بعدی نیاز باشد که تزریق چربی یکی از روشهای تصحیح است
نشانی مطلب در وبگاه بانوی سالم:
http://banuyesalem.ir/find.php?item=1.118.21.fa
برگشت به اصل مطلب