توده‌هاي خوش‌خيم سينه در بانوان

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

اگرچه سرطان سينه يکي از شايع‌ترين سرطان‌ها در زنان است و بايد مورد توجه بسياري قرار گيرد  اما همه توده‌هايي که در پستان ايجاد و يا توسط خانم‌ها احساس مي‌شوند لزوما سرطان نيستند و جاي هيچ دلهره و نگراني ندارند البته بايد گفت که اگر اين توده‌ها سرطاني هم باشند، با تشخيص زودرس و اقدام سريع درمان‌پذير خواهند بود اما بسياري از خانم‌ها با مشاهده توده در پستان بسيار نگران و مضطرب مي‌شوند و حتي از مراجعه به پزشک هراس دارند، در حالي که همان‌طور که گفتيم بسياري از توده‌هاي پستاني سرطاني نبوده و خوش‌خيم هستند اما اين به معني آن نيست که بدون پيگيري و مشورت با پزشک رها شوند و با معاينه و مشاوره با متخصص زنان يا جراحي مي‌توان از بي‌خطر بودن اين توده‌ها مطمئن شد.

معرفي توده‌هاي پستاني :

توده‌هايي که در پستان يافت مي‌شود، انواع مختلف دارند اما شايع‌ترين آنها که بسياري از خانم‌ها با آن روبه‌رو مي‌شوند عبارتند از : ، فيبروآدنوم‌ها، کيست‌ها، توده‌هاي ناشي از التهاب و عفونت، بيماري فيبروکيستيک ‌سينه  ، نکروز چربي و برخي توده‌هاي اختصاصي ديگر که به طور مختصر با علايم و درمان اين توده‌ها آشنا مي‌شويم.

کيست‌هاي پستاني: کيسه‌هاي کوچکي هستند که ديواره ظريفي دارند و درون آنها مايع جمع شده است. کيستها بسيار شايع بوده و تعداد زيادي از خانمها ممکن است يک يا چند کيست در يک يا هر دو سينه خود داشته باشند. اين کيست‌ها علت خاصي ندارند اما به نظر ميرسد که با وضعيت هورموني فرد در ارتباط باشند اما وجود کيست لزوماً به معناي اختلال هورموني در يک خانم نيست .براي درمان اين کيستها اگر با درد همراه باشد ميتوان از داروهاي خوراکي استفاده کرد . اگر کيست بزرگ باشد يا پزشک براي تشخيص دقيق ترلازم بداند ، اقدام به تخليه آن با سوزن ظريف خواهد کرد که کار بسيار راحت و بدون دردي است و به صورت سرپائي انجام ميشود . در اغلب موارد اقدامات فوق براي درمان کيست  کافي است اما به ندرت عمل جراحي نيز لازم ميشود مثلاً درکيستهائي که مايع داخل آن خوني باشد يا در کنار آنها توده اي نيز ديده شود . 

فيبرو آدنوم‌ها

فيبرو آدنوم‌ها شايع‌ترين تومورهاي خوش‌خيم پستاني هستند که بيشتر در زنان 20 تا 35 ساله ديده مي‌شود. اما در نوجوانان هم ممکن است ديده شود قبل از 25 سالگي فيبرو آدنوم‌هاي پستان از کيست‌ها شايع‌ترند و موجب اضطراب و هراس در اين گروه از بانوان ميشوند.

اين توده‌ها ممکن است دوطرفه (در هر دو پستان ) باشند و گاهي تعداد آنها به چند عدد در هر سينه ميرسد. معمولا در صورتي که تشخيص فيبرو آدنوم براي پزشک مسجل باشد نيازي به عمل جراحي وجود ندارد اما اگر توده رو به رشد باشد يا اندازه آن در حدي بزرگ باشد که خارج کردن آن ترجيح داشته باشد، اقدام جراحي لازم ميشود که عمل ساده و بي خطري است و از نظر زيبائي نيز مشکل خاصي در سينه ايجاد نميکند چون با يک برش بسيار کوچک انجام ميشود و با بخيه ظريف و قابل جذب ترميم ميشود .توده‌هاي عفوني والتهابي

توده‌هاي التهابي در اثر عواملي نظير عفونت ايجاد مي‌شوند. التهاب ايجاد شده در بافت پستان سبب مي‌شود توده‌ يا سفت شدگي در سينه  لمس شود و حتي گاهي با به داخل کشيدن پوست يا نوک سينه علائم سرطان را تقليد ميکند .

عفونتهاي بافت پستان اغلب در خانم‌هاي شيرده اتفاق مي‌افتند اما گاهي در افراد ديگر نيز مشاهده مي‌شود. درمان اوليه اين توده‌ها استفاده از آنتي‌بيوتيک است که بايد سريعا به پزشک مراجعه کنند و دارو را دريافت نمايند چراکه اين التهاب ممکن است تبديل به آبسه شودکه در آن صورت نياز به تخليه با عمل جراحي پيدا ميکنند.

برخي اوقات عفونت‌هاي قارچي و سلي در سينه ايجاد التهاب مي‌کنند که در اين موارد نياز به درمان با داروهاي خاص دارند.گاهي نيز علت التهاب ناشناخته است وميکروب خاصي را نميتوان در کشتهاي انجام شده يافت که در اين مورد نيز درمانهاي خاصي وجود دارد که به خوبي بيماري را کنترل ميکنند.

تغييرات فيبروکيستيک پستان : فيبروکيستيک سينه در حقيقت يک بيماري محسوب نمي‌شود بلکه بروز تغييراتي در سينه خانمها است که با درد و تورم سينه ها قبل از عادت ماهيانه و بهبود نسبي آن بعد از اتمام عادت ماهيانه همراه است. تقريباً 80 در صد ازخانمها در دوره اي از زندگي خود اين حالت را تجربه ميکنند اما شدت آن در افراد مختلف يکسان نيست. در مواردي که درد خفيف است تجويز ويتامين‌ها و پرهيز از مواد محرکي چون قهوه، چائي غليظ، نسکافه و کاکائو در تسکين درد اين افراد موثر است اما اگر درد شديد و آزار دهنده باشد داروهاي ديگري تجويز خواهند شد.

نکروز چربي

اغلب در سينه هاي بزرگ  در اثر وارد آمدن ضربه و آسيب به نسوج چربي ايجاد شده و به صورت توده اي بدون درد احساس مي‌شود.

اين ضايعه نياز به درمان خاصي ندارد و اغلب خود به خود از بين ميرود اما در بعضي از موارد چون با ضايعه بدخيم از نظر ظاهري قابل افتراق نيست، نياز به نمونه‌برداري و خارج کردن دارد.

بايد توجه داشت که هر توده‌اي که بعد از ضربه ايجاد مي‌شود، نکروز چربي نيست، گاهي ضربه عاملي براي دقت خانمها به سينه و کشف توده هايي ميشود که از قبل وجود داشته اما به دليل اينکه درد نداشته از نظر پنهان مانده بنابراين توده‌هايي که بعد از ضربه کشف مي‌شوند، بايد تحت بررسي کامل قرار گيرند.


مطلبي که در مورد تمام توده هاي خوش خيم بايد تأکيد کرد اين است که تشخيص خوش خيم يا بدخيم بودن توده با پزشک متخصص است و اگر براي تشخيص دقيق نمونه برداري يا عمل جراحي را توصيه نمود بايد در اولين فرصت انجام شود چون ضرر يک نمونه برداري ساده بسيار کمتر از تشخيص ندادن و به تعويق انداختن درمان يک توده ي بدخيم (سرطاني) است .به ياد داشته باشيم که سرطان سينه قابل درمان است اگر در تشخيص و درمان آن اهمال نکنيم.دکتر نسرين السادات علوي متخصص جراحي عمومي و جراحي سينه

عضو هيئت علمي مرکز بيماريهاي پستان جهاد علوم پزشکي تهران 
ما 4 مهمان آنلاین داریم

نظرسنجی

در حال حاضر در کجا ساکن هستید ؟
 

خبرنامه

براي ارسال مطالب سایت ایمیلتان وكد امنيتي را وارد كنيد. جهت تكميل عضويت لينكي كه ايميلتان ارسال ميشود راكليك كنيد تا مطالب جديد برايتان بصورت اتوماتيك ارسال شود

لینکهای مرتبط